Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Agnieszkę, mamę Zulki, poznałam dzięki akcji „O co tu biega? O prezenty?”. Mimo że byłyśmy sobie obce, przekazała dary dla potrzebujących uczniów z mojej szkoły. Zostawiła je w pizzerii Farfalla i gdy byłam je odebrać u Karoliny, wywiązała się rozmowa na temat sytuacji rodzinnej Agnieszki. Wtedy usłyszałam historię Zuzki – dziewczynki z porażeniem mózgowym. Pomyślałam wówczas, że tylko w jeden namacalny sposób będę mogła odwdzięczyć się za bezinteresowny gest ze strony jej mamy – przekazując 1% podatku na rzecz tej 8-letniej kruszynki.

Pojechałam dziś spotkać się z obiema dziewczynami. Zuza jest właśnie w trakcie turnusu rehabilitacyjnego, który odbywa się w ośrodku w Białych Błotach i zastałam ją w trakcie ćwiczeń z jej terapeutką.
Aga serdecznie mnie przyjęła i bez żadnych oporów zaczęłyśmy rozmawiać o sytuacji Zulki. Urodziła się z niedotlenieniem z powodu błędu w sztuce lekarskiej. W listopadzie ubiegłego roku, po 5 latach walki, zapadł wyrok w sprawie zaniedbań ze strony szpitala, w którym przyszła na świat dziewczynka. Państwo Lukowscy wygrali proces, ale że wyrok jest nieprawomocny, sprawa jeszcze trochę potrwa. Dlatego rodzice Zulki cieszą się z każdego gestu skierowanego w stronę ich chorego dziecka.
Zuzia ma niedowład kończyn i jest sparaliżowana. Dodatkowo choruje przewlekle na padaczkę, która od trzeciego roku życia sieje spustoszenie w jej delikatnym i kruchym ciałku. Aga całkowicie poświęciła się opiece nad córeczką, rezygnując z pracy. Ukończyła kurs masażu, by móc pielęgnować dziecko. Zuza ma starszą siostrę Weronikę. Dwa razy w roku Kuleczka zalicza turnus rehabilitacyjny, a także, dzięki właśnie 1% podatku, raz w roku spotyka się z delfinami. Choć to wyjazd wymagający bardzo dużego nakładu finansowego, po 10-dniowej delfinoterapii następują w ciele dziecka tak niesamowite zmiany, że Agnieszka mówi wręcz o cudzie. Koszt takiej terapii to kwota rzędu 12 tysięcy złotych.
– W to się nie wierzy, dopóki się tego nie zobaczy. Delfiny Zuzkę całują, dotykają jej twarzy, muskają i głaszczą. Po powrocie to inne dziecko. Spokojniejsze, przesypiające noce, radośniejsze.
W dziewczynce następuje po turnusie taki progres, że jest w stanie wypełznąć sama z łóżeczka.
Zuzia dobrze też sobie radzi z komunikowaniem się z bliskimi. Przytakuje uśmiechem, a przeczy skinieniem głowy na lewy bok. Gdy Aga zadała córce pytanie, o czym marzy, na kilka z nich odpowiedziała przecząco. Jednak gdy mama zapytała, czy chciałaby umieć swobodnie pływać i nurkować, Zuzia aż zaniosła się z radości. Po obejrzeniu filmików, które w trakcie masażu Zuzy pokazywała mi Agnieszka, jestem przekonana, że przyjdzie taki moment, że Zulka spełni marzenie. Już teraz bowiem przepływa 5 metrów pod wodą, mocno przebiera nóżkami i rączkami, samodzielnie oddając się wodnym rozkoszom.
Niestety w ostatnim okresie nasilają się znowu ataki padaczki. Dziewczynka bardzo cierpi, bo ból nie pozwala jej spać. Jest wycieńczona i słaba.
Zuza reagowała uśmiechem, gdy do niej mówiłam i głaskałam po buźce. Były piosenki, pieszczoty i noski-Eskimoski.
Na koniec spotkania miałam okazję poznać też tatę Zuzi. Serdecznie się z nimi pożegnałam, życząc całej rodzinie wytrwałości i siły. Miłości też im życzyłam, ale prawdę powiedziawszy, patrząc na nich, pomyślałam sobie, że mają jej w sobie takie pokłady, że mogliby się nią jeszcze podzielić z innymi.
Cieszę się, że miałam okazję poznać Zulkę i jej rodziców. W tym roku to właśnie Jej przekażę 1% podatku. Trafiła do mnie i dotarła głęboko do mojego serca – i Zuzia, i jej mama Agnieszka. Niech jedzie w czerwcu znowu spotkać się z delfinami, by ją wycałowały. To dla niej, za ból, który permanentnie odczuwa i cierpienie, które jej ciągle towarzyszy, największa nagroda.
Jeśli nie masz pomysłu, komu przekażesz swój jeden procent, chętnie podpowiem – Zulce Kulce! ?

Wystarczy w rozliczeniu podatkowym wskazać nr KRS 0000331638, a w rubryce informacyjnej dopisać cel: ZUZANNA LUKOWSKA

Dziękuję. ❤️

PS
Aga prowadzi bloga zulka-kulka.blogspot.com
Tam znajdziesz niezbędne informacje i przeczytasz historię Zulki.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.